با تولیدات دانش‌بنیان؛ صنعت پلاستیک کشور یک گام به سوی خودکفایی برداشت

12 آوریل , 2021 اخبار

با تولیدات دانش‌بنیان؛ صنعت پلاستیک کشور یک گام به سوی خودکفایی برداشت

یک شرکت دانش‌بنیان توانسته است با تاسیس یک خط تولید فناورانه کشور را از واردات قطعات مهم و اصلی دستگاه تزریق پلاستیک بی‌نیاز کند.

جواد عباسی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کانی پلاست شیلر، گفت: تمام محصولات پلاستیکی که در زندگی مشاهده می‌کنیم، اعم از لوله‌های پلاستیکی، بست‌ها و ظروف پلاستیکی غالباً به وسیله دستگاه‌هایی به نام دستگاه تزریق پلاستیک ساخته می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کانی پلاست شیلر، در ادامه افزود: وابستگی ما در مورد این دستگاه و قطعات آن به خارج از کشور باعث ایجاد اختلال در خطوط تولید می‌شد. به همین دلیل، با گردآوری یک گروه جوان و نخبه قطعات اصلی و مهم این دستگاه شامل سیلندر و مارپیچ دستگاه تزریق پلاستیک را بومی‌سازی کردیم.

این فعال دانش‌بنیان، ضمن اشاره به اهمیت بومی‌سازی قطعات در کشور، گفت: به دلیل کیفیت بسیار خوب محصولات تولیدی در شرکت ما و قیمت رقابتی آن، شرکت‌های ایرانی ترجیح می‌دهند تا از محصولات ما به جای محصولات تولید شده در جنوب شرقی آسیا استفاده کنند و این موصوع باعث افتخار این مجموعه دانش‌بنیان است.

عباسی ضمن تاکید مجدد بر کیفیت‌گرایی در رقابت‌های تجاری، افزود: یکی دیگر از صنایعی که در نظر داریم تا محصولات آن را بومی‌سازی کنیم. دستگاه‌ها و خط تولید الیاف است. این تجهیزات از خارج از کشور وارد می‌شود و ما در حال حاضر با تاسیس یک واحد تحقیق و توسعه تخصصی،  مطالعات و تحقیق گسترده‌ای در این حوزه انجام داده‌ایم و به زودی خط تولید این دستگاه‌ها در کارخانه راه‌اندازی می‌شود.

وی همچنین بیان کرد: این تجهیزات پسماندهای پلاستیکی مانند بطری‌های نوشیدنی را به نوعی الیاف تبدیل می‌کند که در موارد مختلفی از جمله در صنعت نساجی کاربرد دارد. بی‌شک، کارهای بسیار ارزشمندی در کشور ما در زمینه بومی‌سازی محصولات دانش‌بنیان انجام گرفته است. با این همه هنوز محصولات بسیاری وجود دارد که باید به همت جوانان متخصص، بومی‌سازی شود.

 

منبع: مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری

 

, , ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *