حمایت از فرش دستباف در دستورکار صندوق کارآفرینی امید

18 مارس , 2021 اخبار

حمایت از فرش دستباف در دستورکار صندوق کارآفرینی امید

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید درباره حمایت از فرش دستباف گفت:فرش به خاطر تحریم های طالمانه در بحث صادرات افت کرده است. حمایت از این هنر را در بازارهای داخلی, اعتبار در فروش در دستورکار داریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،علی اصغر نورالله زاده, مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید درباره حمایت های صندوق از مشاغل خرد و روستایی گفت: یکی از حمایت های ما در بخش فرش بوده است که طی تفاهم نامه ای به صورت سه جانبه به منظور تأمین مالی هنر صنعت فرش دستباف به امضا رساندند.

نوراله‌زاده با تأکید بر اینکه فرش دستباف کالایی دارای مزیت رقابتی در ایران است، گفت: با تمرکز بر این موضوع، به‌منظور تأمین مالی و تزریق منابع مالی لازم در حوزۀ فرش مشارکت خواهیم داشت و تلاش خواهیم کرد فعالان در حوزۀ هنرصنعت فرش جایگاه خود را در بازار‌های جهانی، با رفع مشکلات به دست آورند.

وی دربارۀ نقش صندوق در این تفاهم‌نامه افزود: باتوجه‌به‌اینکه ما در سال‌های گذشته از تولید فرش دستباف حمایت کرده‌ایم و همان‌طورکه در قانون اشتغال پایدار روستایی یکی از محصولات موردحمایت در کنار صنایع‌دستی، تولیدات در حوزۀ فرش است، طبیعتاً نتوانسته‌ایم در حد و اعتبار این هنر و صنعت اعتبار پرداخت کنیم. در هر حال، یکی از دلایلی که فروش فرش در بازارهای بین‌المللی دچار افت شده است، تحریم‌های ظالمانه است که ان‌شاءالله، با انعقاد این تفاهم‌نامه تلاش می‎کنیم در بخشی از بازارهای داخلی، اعتبار در فروش ایجاد کنیم.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با تأکید بر توسعۀ صنعت فرش دستباف، خصوصاً در محیط‌های روستایی کمتربرخوردار گفت: یکی از ظرفیت‌های خوب اشتغال‌زایی ایجاد درآمد و ارزش افزوده برای افراد حاضر در این مناطق است که با ایجاد پلتفورم تاروپود، زنجیرۀ تأمین تمام اجزای صنعت تولید فرش، خصوصاً تأمین مواد اولیه  و اعتبار در خرید را ایجاد می‌کنیم.

نوراله‌زاده با تأکید بر اتصال بخش‌ها و زنجیره‌های مختلف تأمین تولید فرش افزود: با این تزریق نقدینگی، زنجیرۀ ارزش‌افزوده از این تأمین مالی برخوردار می‌شود. همچنین امیدواریم با همکاری مرکز ملی فرش ایران، در حوزۀ مراکز نوآوری و شتاب‎دهی مشارکت کنیم تا با سیاست‌گذاری که معاونت توسعۀ روستایی و مناطق محروم انجام داده، این بخش‌ها نیز به حرکت درآیند تا اشتغال‌های جدید در روستاها ایجاد شود و حتماً صندوق کارآفرینی امید در این حوزه وارد خواهد شد و سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

وی درباره اقدامات صندوق در طول ۸سال گذشته گفت:در طول این دوره تقریبا بیش از ۸۰۰ هزار طرح و فرد با اعتبار ۱۲هزار میلیارد تومان تامین مالی شده است و این میزان از طریق امضا تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف و ورود منابع از طریق آنها بود. با وجود اینکه منابع صندوق کارآفرینی امید از محل منابعی که دولت در سنوات گذشته کمک می‌کرده است، رشد نداشت، اما میزان پرداخت تسهیلات ۴۰۰درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گفت: صندوق در سال ۹۱در مجموع ۶۸۰میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد و هم اکنون این رقم بیش از ۲ هزار و ۳۰۰میلیارد تومان است و چهاربرابر افزایش داشته است.

 

, ,


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *